Zakładanie nowej działalności gospodarczej – najważniejsze kroki.

Gdy już mamy pomysł na własną firmę proponuję zacząć od nazwy. Wbrew pozorom jest to najtrudniejsza rzecz, która będzie „ciągnęła” się za nami przez dłuższy czas.

Następną rzeczą to forma gospodarcza, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. W tej sprawie na pewno skontaktowałabym się z dobrą kancelarią prawną i doradcą podatkowym. Myślę, że to już też jest dobry czas, żeby wybrać sprawdzone biuro rachunkowe.

Kolejnym etapem jest określenie jaka forma opodatkowania będzie dla Twojej firmy najbardziej odpowiednia. Proszę pamiętać o dwóch podatkach: dochodowym PIT oraz od towarów i usług VAT).

Teraz możemy już wypełnić wniosek CEIDG (lub cały proces związany z KRS dla odpowiednich spółek). Dokument możemy wypełnić online lub też w formie drukowanej, w czym na pewno pomocne będzie biuro rachunkowe.

W przypadku, kiedy będzie potrzeba zgłoszenia się do VAT, konieczne będzie niezależne uzupełnienie dokumentu VAT-R i złożenie go w odpowiednim Urzędzie Skarbowym.

Link do druku: https://www.podatki.gov.pl/vat/formularze-do-druku-vat/#VAT-R

Kiedy mamy już zarejestrowaną firmę pozostaje nam otworzyć konto bankowe.

Proszę pamiętać o swojej księgowości, warto zadbać oto dobrze od początku i skupić się na swoim biznesie. Szukajmy biur, które dadzą Ci oddech i skorelują wielkość Twojej firmy do opłat🙂

Zakładanie nowej działalności gospodarczej – tylko z profesjonalistami.